اگر میخواین عدد پرت بگین نزدیک به هم بگین

جایی داشتم صحبت های کسی رو گوش می کردم که موضوعی متوجه شدم البته خیلی جاهای دیگر هم این مورد رو میبینم .

داشتن داستانی تعریف می کردن ولی تو داستانشون خیلی عدد های پرت بود برای همین دیگر به بقیه حرفشون توجه نکردم و بقیش رو به وقتی که پای این حرفا تلف شد فکر کردم .

فردی که میگه امروز یا پنج یا هفت از شرکت میام بیرون
فردی که میگه کتابی را ده یا بیست بار خوانده
کسی که میگه در شغلی تجربه یکی دو سه ساله داره
و…

نمی شود انقدر عدد ها از هم فاصله داشته باشند . این فاصله حس مخاطب و حرف را خراب می کند . حس اعتماد از بین میره . نمی گویم دقیقا باید گفته شود من بیست و یک بار کتابی را خواندم ولی فاصله ی بین ده تا بیست زیاد است وقتی تو این فاصله کسی نتوانسته عددی انتخاب کنه یعنی یک جای کار اشکال دارد .

وقتی اینجوری از عدد های پرت استفاده شود یعنی بقیه حرف ها هم ممکن هست دقیق نباشد

دوستی که میگه من ساعت شش یا شش و ربع سر قرار میرسم مشکلی نیست ولی وقتی بگوید شش یا هفت یعنی یک جای کار اشکال دارد . یعنی امکان این هست شخص برنامه ریزی بلد نباشد یا کلا برنامه ریزی ندارد یا وقت خودش برایش ارزش ندارد یا وقت ما و…

وقتی تو حرف های کسی زیاد عدد های پرت استفاده شود احتمالا فقط برای وقت پر کردن در حال صحبت است و به بقیه حرف هایش هم نمی شود زیاد اعتماد کرد .


2 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. با نظرت موافقم محسن جان.
  جالبه که این نگاه در گزارش گیری هم قابل تعمیم هست. بارها شده که گزارشی رو برای بررسی از تیم های مختلف خواسته ام، زمانی که گزارش را باز می کنم، قبل از اینکه در مورد گزارش توضیحی را بخواهم، یکبار به اعداد نگاه می کنم، اگر اختلاف در برهه ای فاحش شود، همانجا به فرد گزارش گیر میگم این قسمت به نظرم اشتباه داره چون اعداد به هم نمیخونه، لطفا برو دوباره بررسی کن که مشکل از کجاست. تو استباه خروجی گرفته ای، در اجرا مشکلی پیش آمده یا پارامترهای دیگه ای دخیل هست. و جالب اینجاست که در 9 مورد از 10 مورد این تجربه درست بوده.
  از نظر من هم شباهت عددی خودش نشان از درست بودن اطلاعاتی هست که اعلام میشه.

  1. سلام حبیب عزیز امیدوارم حالت خوب باشد
   این اتفاق رو در بین خیلی ها میتونی ببینی حتی کسانی که تحصیلات بالایی دارند که اگر بگوییم از مردم عادی تا حدودی قابل قبول هست در افرادی که خود را با سواد میدانند دیگر قابل قبول نیست .
   چه مصداق خوبی گفتی .
   من میگویم کسی که ماه ها کتاب زبان بدن خوانده کافی هست چنین اشتباهی کند ، با چه زبان بدنی میخواهد این بی اعتمادی را جبران کند ؟ شاید کت و شلوار چند میلیونی اول صحبت اعتماد ایجاد کند یا زبان بدن تا حدودی تاثیر بگذارد ولی اگر وسط صحبت ها چنین نکات کوچکی را رعایت نکند تمام آن زحمات را هم به باد خواهد داد .

پاسخی بگذارید